Bøger skrevet af Sue Grafton
Læs mere om Sue Grafton83 produkter
83 produkter
Mere om Sue Grafton
Sue Grafton er født den 24. april 1940 i Kentucky, USA og døde d. 28. september 2017. Hun er datter af forfatteren C.W. Grafton og Vivian Harnsberger. Hun har en bachelorgrad i engelsk litteratur. Efter Sue Grafton færdiggjorde sin uddannelse, arbejdede hun på et hospital, som kassedame og medicinsk sekretær.
Sue Grafton begyndte at skrive som 18-årig, og færdiggjorde sin første roman som 22-årig, og skrev efterfølgende 6 udkast mere. Af disse 7 manuskripter, lykkedes the Sue Grafton at få udgivet 2. Hun oplevede desværre ikke den store succes, og kastede sig derfor over film- og tv-manuskripter. Dette var en branche hun tilbragte de næste 15 år i med stor succes, og blev hermed bekendt med teknikkerne til at konstruere en god historie, skrive dialoger, og skabe action sekvenser. Denne viden tog hun med sig, og kastede sig ud i endnu et forsøg med romanerne.
Sue Grafton havde længe været fascineret af bogserier hvor titlerne var relateret f.eks. via farver, tal eller ugedage. I forbindelse med at hun læste en alfabetisk billedbog, kom hun på ideen med at navngive sine romaner efter alfabetet. Den første bog i alfabetserien, med Kindsey Millhone i hovedrollen, udkom i 1982 med titlen ”A is for alibi”. Da Sue Grafton var nået til ”G is for gumshoe”, havde hun opnået så stor succes, at hun kunne sige sit job som manuskriptforfatter op. Det var meningen at bogen skulle slutter med bogen ”Z is for zero”, men Sue Grafton døde desværre inden hun fik færdiggjort bogen.
Bøgerne er oversat til 26 sprog og udgivet i 28 lande. Sue Grafton har nægtet at sælge filmrettighederne til bøgerne, da hun selv er vant til at arbejde med film, og dermed er kurreret for lysten til at arbejde med Hollywood.
Foto: Sue Grafton
Detaljer
Fulde navn:
Sue Grafton
Født:
24. april 1940